Activități catehetice la început de toamnă în Protopopiatul Hârlău

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 14, 2018

Parohiile implicate în desfăşurarea activităţilor au fost: Coasta-Măgurii (pr. Cristea Ioan), Zlodica (pr. Argatu Gabriel), Rediu (pr. Florariu Ionuț), Țărinca (pr. Tenchiu Emanuel), Podișu (pr. Petrovici Mihai), Ursoaia (pr. Popovici Mihăiță), Liteni (pr. Proca Constantin), Forăști (pr. Maftei Mihai), Mitoc (pr. Țugui Ștefan), Miletin (pr. Luchian Constantin), Cordun-Flămânzi (pr. Cornaci Pavel), Vlădeni-Deal (pr. Găină Ionuț).

Catehezele au respectat tematica propusă de Programa catehetică 2018, concepută în concordanţă cu hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române privind Anul omagial al unității de credință și de neam, anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 în Patriarhia Română. Temele abordate au fost: „Cred într-una sfântă și sobornicească și apostolică  Biserică”, „Biserica-trupul lui Hristos”, „Unitatea credinței și împărtășirea Sfântului Duh”, „Să ne iubim unii pe alții, ca într-un gând să marturisim”, „Și ne dă nouă cu o gură și cu o inimă a slăvi preacinstitul și de mare cuviință numele Tău”, „Ierarhi și slujitori ai Bisercii Ortodoxe Române susținători ai Marii Uniri”, „Patriarhul Miron Cristea”, „Inovații și superstiții în cult”, „Putem rezolva problemele apelând la falsa credință (magie)?”, „Prietenie virtuală sau comunicare reală?”. În majoritatea  situațiilor, s-a optat pentru biserica parohială ca loc de desfăşurare a întâlnirilor, una din activităţi fiind organizată la Muzeul Țăranului Român și al Răscoalei de la 1907.

Participanții au fost implicați în realizarea dialogului dintre preotul catehet și catehizați, astfel catehezele atingându-și scopul propus. Cateheții au respectat cele şapte momente logico-psihologice specifice întocmirii unei cateheze, iar modul de prezentare a fost în general unul plăcut, interactiv și în același timp atractiv pentru majoritatea participanţilor. De cealaltă parte, auditoriul a fost impresionat atât prin modul de transmitere a informațiilor, dar și prin atmosfera creată, fiind vizibilă apropierea sufletească dintre preot și credincioși. În rândul tuturor participanților, s-a observat un interes neașteptat pentru aceste activități catehetice, fiind mulți credincioși implicați, care au adresat întrebări şi care au oferit răspunsuri sau experiențe de viață foarte emoționante. (Pr. Ungureanu Ionuț, responsabil cu cateheza - Protopopiatul Hârlău)